Paroda „Spalvingas dailininko Adomo Galdiko (1893-1969) kūrinių lobynas, skirta A. Galdiko 125-osioms gimimo metinėms paminėti"

2018 metais, Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga, buvo prisimenamos iškilios asmenybės, tarp kurių ir išeivijos menininkai, garsinę Lietuvos vardą visame pasaulyje. Vienas žymiausių, novatoriškiausių XX amžiaus pirmosios pusės lietuvių profesionalių dailininkų – tapytojas, grafikas, scenografas Adomas Galdikas (1893–1969), kurio 125-osios gimimo metinės sutapo su atkurtos Lietuvos gimtadieniu. Dailininkas priskiriamas nepriklausomybės idealų subrandintai menininkų kartai, branginusiai savo tautos istoriją, puoselėjusiai atsikuriančios valstybės kultūrą, dailės istorikų apibūdinamas kaip nepailstantis naujų išraiškos kelių ieškotojas, siekęs pažinti naujų meno stilistinių srovių priemones ir galimybes.
Žemaičių muziejuje „Alka“ saugomi itin vertingi, gausūs A. Galdiko dailės kūrinių bei asmeninių daiktų rinkiniai, kurie 2002 m. iš JAV į Lietuvą buvo parvežti kultūros mecenatės Beatričės Kleizaitės-Vasaris pastangų dėka ir perduoti muziejui. Įspūdingiausia yra vaizduojamosios dailės kūrinių kolekcija, kurią sudaro XX a. 5–7 dešimtmetyje išeivijoje dailininko sukurti eskizai, piešiniai, etiudai, nutapyti paveikslai.
Parodoje eksponuojami 5–7 deš. kūriniai, kurių daugumą sudaro peizažai ir abstrakčios kompozicijos. Gamta dailininkui buvo didžiausias įkvėpimo šaltinis, peizažas – svarbiausias kūrybos žanras. Unikaliuose piešiniuose, eskizuose užfiksuoti Lietuvos gamtovaizdžiai, kalvotosios Žemaitijos vietovės su senomis kapinaitėmis, sodybomis ir palinkusia grybautoja, atskleidžiantys meilę, ilgesį savo gimtajam kraštui. Nutapyti tėviškės vaizdai, suabstraktinti peizažai, medžių ir gėlių žydėjimas gaivališkai perteikia gamtos grožį bei asmeninę kūrėjo emociją. Abstrakčios kompozicijos žavi ne tik savita spalvine koloristika, unikaliomis plastinės kalbos subtilybėmis, bet ir išreiškia tapytojo dvasinę būseną, mintis, parodo nepaprastai aukštą meninį lygį.    
Parodą papildo A. Galdiko asmens dokumentai ir jam rašyti išeivijos visuomenės veikėjų laiškai, dailininko parodų bukletai, eskizų bloknotai, kūrybinio darbo priemonės.
  
Organizatorius: Žemaičių muziejus „Alka“
Projektą finansavo: Lietuvos kultūros taryba
Projektą parėmė: AB „Žemaitijos pienas “, IĮ „Getija “, UAB „Fotoromas“, UAB „Spaudos lankas“
Projekto partneriai: Žemaičių dailės muziejus, Kretingos muziejus, Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus
Projekto vadovė, parodos kuratorė – Daiva Lukšienė,                                                             
Žemaičių muziejaus „Alka“ vyr. muziejininkė

Naujienų prenumerata

Kontaktai Darbo laikas Renginiai Bilietų kainos