Naujienos
Gargždų dvaro barono Eugenijaus Renės poezijos knygos „Poezija. Žemaičių vaizdeliai“ sutiktuvės Gargždų krašto muziejuje
2019 10 25Knygos idėja gimė dar 2016 m., o jai išvysti dienos šviesą padėjo Klaipėdos rajono savivaldybės skirta finansinė parama. 2019 m. spaudai buvo parengta ir išleista Eugenijaus Renės poezijos vertimų knyga. Iš lenkų kalbos vertė Vilniaus universiteto prof. habil. dr. Regina Koženiauskienė, knygos tekstą apie Gargždų dvaro savininkus baronus Renius parašė gargždiškė istorikė Janina Valančiūtė, barono Eugenijaus Renės kūrybinį palikimą ir jo reikšmę XIX a. literatūroje apžvelgė Vilniaus universiteto prof. Brigita Spiečytė, knygos sudarytojas Gargždų krašto muziejaus istorikas Marius Mockus.
Gargždų krašto muziejaus direktorė Sigita Bučnytė pasveikino renginio dalyvius ir dėkojo visiems, kurių dėka ši knyga po 141 metų užmaršties metų vėl tapo gyva ir skaitoma. Muziejaus vyr. fondų saugotoja, menotyrininkė Regina Šiurytė-Šimulienė susirinkusiems renginio svečiams papasakojo kaip gimė ši knyga ir kalbino knygos bendraautorius.
Knygos vertėja prof. Regina Koženiauskienė skaitė labiausiai patikusius eilėraščius, bei pabrėžė, kad barono kūryba buvo stipriai susijusi su jo gyvenamąja aplinka. Nors poezijos knyga parašyta lenkų kalba, tačiau išvertus į lietuvių kalbą, skaitant eiles jos skamba lyg ir būtų sukurtos lietuvių kalba. Tai tik dar kartą įrodo kokie šviesūs, inteligentiški, pagarbūs savojo krašto istorijai, kultūrai buvo baronai Renės. Taip pat vertėja pasidalino įdomiais atradimais ir pastebėjimais, verčiant knygą. Knygos pristatyme kalbėjusi istorikė, Gargždų miesto garbės pilietė Janina Valančiūtė pabrėžė baronų Renių indėlį į Gargždų krašto kultūros istoriją. Knygos sudarytojas Istorikas Marius Mockus kartu pasidžiaugė ir akcentavo, jog nebuvo lengva užduotis surasti savo srities profesionalus, kurie sutiktų imtis knygos vertimo darbų, parašyti literatūrologinę knygos dalis.
Knygos pristatymą lydėjo kilnojamosios parodos „Dvaras Žemaitijoje: gyvenimas, ūkinė veikla, kultūra“ atidarymas Gargždų krašto muziejuje. Paroda parengta įgyvendinus projektą „Kilnojamosios parodos „Dvaras Žemaitijoje: gyvenimas, ūkinė veikla, kultūra“ sukūrimas ir pristatymas“ bei gavus finansavimą iš Lietuvos kultūros tarybos ir Klaipėdos rajono savivaldybės. Parodoje lankytojams pristatomi
įdomiausi išlikę XIX a. Vakarų Žemaitijos žymiausių dvarininkų baronų Renių, kunigaikščių Oginskių, grafų Tiškevičių, grafų Volmerių gyvenimo ir ūkinės bei kultūrinės veiklos faktai. Kilnojamuosiuose stenduose atsiveria spalvingas, įvairiausiomis technikos, mokslo ir kultūros naujovėmis besidominčių ir tarpusavyje besivaržančių dvarininkų pasaulis. Parodos ir projekto partneriais tapo Renavo dvaro sodyba, Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus, Kretingos muziejus ir Vežaičių kultūros centras. Parodos dizainą ir techninius sprendimus įgyvendino Iį. „Dizaino pasaulis“. Barono Eugenijaus Renės poeziją įgarsino aktoriai Paulina Simutytė ir Oskar Wygonowski, garso režisierius Andrius Šiurys.
Kilnojamoji paroda Gargždų krašto muziejuje eksponuojama iki lapkričio 13 d. Lapkričio 16 d. paroda bus atidaryta Renavo dvaro sodyboje. Vėliau kilnojamoji paroda bus pristatyta Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejuje, Kretingos muziejuje ir Vėžaičių kultūros centre.