Naujienos
„Lyngby kirvis: 13 000 metų garantija“
2023 01 02SENIAUSIO RADINIO PARODA „LYNGBY KIRVIS: 13 000 METŲ GARANTIJA“
Seniausio archeologinio radinio pristatymas muziejuje
Gargždų krašto muziejuje ketvirtadienį, sausio 5 dieną, 15 valandą vyks Lietuvos nacionalinio muziejaus parodos „Lyngby kirvis: 13 000 metų garantija“ atidarymas. Paroda skirta unikaliam eksponatui – seniausiam Lietuvoje rastam archeologiniam radiniui – iš šiaurės elnio rago pagamintam kirviui. Renginyje dalyvaus Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologė Dalia Ostrauskienė, Klaipėdos Universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto mokslo darbuotojas, lektorius dr. Tomas Rimkus, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto docentas dr. Gvidas Slah, kurie pristatys seniausio rasto kirvio atradimo aplinkybes ir mokslinius tyrimus bei pademonstruos kirvio replikos tvirtumą.
Apie eksponatą
Biržų rajone kadaise telkšojusio didelio ir seklaus vandens telkinio pakrantėje kirvis pragulėjo nuo akmens amžiaus. Iš šiaurės elnio rago pasigamintas, tais laikais klajoklių bendruomenėms nepamainomas įrankis – Lyngby tipo kirvis – greičiausiai buvo pamestas medžioklės metu. Per tūkstančius metų šioje vietoje plytėjusią tundrą pakeitė lapuočiai, o ir ežero šiandien čia jau neberasime – savo vagą čia prasigraužė upė. Paprastai rago dirbiniai per tūkstančius metų sunyksta, tad įvyko tikras stebuklas, kad šis kirvis pasiekė mūsų laikus.
Tikslios priežasties, kodėl kirvis buvo pamestas būtent šioje vietoje ir išbuvo čia tokį ilgą laiką, ko gero, nesužinosime. Tačiau ką tikrai žinome – šiam kirviui yra net 13 000 metų, o netikėtai atrastas, jis bematant tapo seniausiu šiuo metu žinomu archeologiniu radiniu Lietuvoje ir įsitaisė labai retai Europoje randamų Lyngby tipo dirbinių sąraše.
Šiandien šis kirvis jau nebeguli 1,5 metro gylyje Parupės kaime, Biržų rajone. Šiandien jis yra kilnojamosios Lietuvos nacionalinio muziejaus parodos „Lyngby kirvis: 13 000 metų garantija“ eksponatas.
Galimybė apžiūrėti
Kilnojamą parodą ir unikalų eksponatą puiki proga ne tik pamatyti, bet ir iš archeologijos specialistų sužinoti įdomiausias detales kvies Gargždų krašto muziejus sausio 5 dieną (ketvirtadienį) 15 valandą. Po pristatymo paroda bus eksponuojama iki vasario 14 dienos.